Thermal Welding ile Ağrısız Kanamasız Bademcik Ameliyatı

Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretirler. Bademcik iltihabı, bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir.

Eğer çocuğunuzda sürekli veya sık tekrarlayan bademcik iltihabi varsa, doktorunuz bademciklerin alınmasını önerebilir. Çocuklar bademcikleri alındıktan sonra daha sık hastalanmazlar; çünkü vücutta bademcik gibi görev yapan başka dokular mikroplarla savaşan maddeleri yeterince üretebilirler.

Bademcik iltihabının (tonsillit) belirtileri nelerdir?

Çocuğunuzda bademcik iltihabının aşağıdaki belirtilerinden biri veya birkaçı bulunabilir:

 • Boğaz ağrısı
 • Yutkunma sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi
 • Kötü ağız kokusu
 • Ateş
 • Sesinde çatallanma
 • Boyundaki lenf bezlerinde şişme

Eğer çocuğunuzun boğazına bakarsanız, bademciklerin kızarmış ve şişmiş olduklarını görebilirsiniz. Bazen de, bademciklerin üzeri beyaz veya sarı renkli bir maddeyle kaplanmış gibi olabilir. Çocuğunuzun bademciklerinin iltihaplı olup olmadıklarını anlamayabilirsiniz; eğer bademcik iltihabından şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurunuz.

Doktorunuz aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçının bulunması halinde bademcik ameliyatı önerebilir:

 • Çocuğunuzun solunumunu engelleyecek derecede bademciklerin büyümüş olması
 • Çocuğunuzda yutkunma güçlüğü bulunması
 • Sık tekrarlayan boğaz ağrısı
 • Sık tekrarlayan boğaz iltihaplanması
 • Bademcik iltihabının orta kulak iltihabi, sinüzit, vs. gibi komplikasyonlara neden olması

İyileşmeyi Kısaltan ve Kolaylaştıran Yöntem: Thermal Welding Sistemi

Bademcik ameliyatlarında yeni bir yöntem olan Thermal Welding hastalar için çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Thermal Welding, operasyon esnasında ısı enerjisi ile ameliyat alanında kanama kontrolünü sağlayarak, sonraki dönemde doku iyileşmesini hızlandırmaktadır. Hastada ameliyat sonrası ağrı azalmakta daha konforlu bir iyileşme süreci sağlamaktadır.

Bademcik ameliyatı, halk arasında basit bir ameliyat olarak bilinmekle beraber, aslında kanama ve ağrı gibi ciddi sonuçları bulunan önemli bir ameliyattır. Bademcik ameliyatlarında klasik olarak en sık kullanılan yöntem, bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılmasıdır.

Genellikle hastanede toplam kalış süresi 5-10 saat arasında olmaktadır. Yeterli sıvı gıda almaya başlamayan, 3 yaşın altında olan ve bayılma nöbetleri gibi sürekli bir hastalığı bulunan çocuklar hastanede bir gece kalabilmektedir.

Yakın zamana kadar ailelerin korkulu rüyası olan bademcik ameliyatlarında, kanama riskini azaltmak için geliştirilen “Thermal Welding” sistemi sayesinde bademcikler, artık çevre dokulara zarar vermeden kolaylıkla ayrılabilmektedir.

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ