Ben Tedavisi (Nevus)

''Nevus'', ''Mol'' yada halk arasında bilinen ismi ile ''Benler'' aslında derinin tümöral yapısıdır. Son yıllarda ben kökenli cilt kanserlerinin görülme oranı artmıştır. Geç tanısı ile ölümcül olabilen cilt kanserlerinde erken tanı son derece önemlidir. Vücudumuzdaki Benlerin Uzman Dermatoloji doktoru kontrolünde ve ciddi şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Polikliniğimizde ben alımı ve ben takipi Uzman Dermatologlar tarafından yapılmaktadır. Tehlike taşıyan benler eğer çıkarılmazsa  “Malign Melanom” isimli bir deri kanserine dönüşüm riskleri vardır.
Benlerde farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Benlerin en uygun tedavisi cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilen küçük bir müdaheledir. Burada ben (nevüs) etrafından sağlam sınırlarla birlikte çıkartılır ve çok ince dikişler kullanarak estetik şekilde dikilir. Bu operasyon sonucunda incede olsa bir iz kalacaktır. Bu izin şekli plastik cerrahide kullanılan tekniklerle sizin kendi yüz çizgilerinize uygun olacak şekilde planlanır, cilt altı ve cilt çok ince dikişlerle ayrı ayrı onarılır ve bu sayede az iz kalır. Yüz ve vücuttaki küçük benler klinik ortamında ayaktan lokal anestezi ile kısa sürede alınabilir. Aslında önemli olan bu ben gibi görünebilen melanomun erken teşhis edilmesidir. Bu nedenle kişilerin benlerindeki değişikliklerin hangilerini önemseyeceklerine ilişkin kurallar geliştirilmiştir. Bu kurallar ABCD kuralları olarak sıralanmaktadır:

A: Asimetri (benin bir yarısı diğer yarısına benzemiyorsa; renk ve/veya şekil olarak)
B: Border (benin sınırlarının düzensiz olması; girintili çıkıntılı olması)
C: Color (benin renginin homojen olmaması; kahverengi, siyah, kırmızı, gri, beyaz gibi renklerin iki veya daha fazlasının bir arada bulunması; alacalı görünüm)
D: Diameter (ben çapının 6mm.den büyük olması; kabaca silgili kurşun kalemden büyük bir ben) 


ABCD kuralındaki maddelerden herhangi biri veya birkaçının bulunması kişinin bir cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurmasını gerektirir.
Bir benin hiçbir darbeye maruz kalmaksızın kanaması veya üzerinde yara açılması,
hızla değişim göstermesi bu ben yani nevüsün bir dermatolog ve plastik cerrah tarafından görülmesini gerektiren özelliklerdir.

Başlangıçtan beri ABCD kuralının çoğu özelliğini taşıyan bazı özel benler vardır ki bunlar displastik veya atipik benler olarak adlandırılır; 
bu tür benlere sahip kişilerin daha yüksek melanom geliştirme riskleri nedeniyle bir uzman takibinde olmalarında yarar vardır
Burada önemli nokta erken teşhistir.

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ