Çocuklarda Orta Kulak Sıvı Sorunu

Ortakulak, kulak zarının arkasında genellikle hava ile dolu olan alandır. Bir çocuğun orta kulak sıvısı (efüzyonlu otitis media) olduğunda, orta kulakta sulu veya mukus benzeri bir sıvı toplandığı anlamına gelir. 

Orta kulak sıvısı kulak enfeksiyonu ile aynı değildir. Kulak enfeksiyonu, orta kulak sıvısına virüsler, bakteriler veya her ikisi ile bulaştığında, genellikle soğuk algınlığı sırasında ortaya çıkar. Orta kulak sıvısı olan çocukların herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya semptomu yoktur. Çocukların çoğunda ateş veya şiddetli ağrı yoktur, ancak hafif rahatsızlık veya işitme sorunu olabilir. Çocukların yaklaşık % 90'ı 5 yaşından önce bir süre orta kulak sıvısı alır.

Orta Kulak Sıvısına Ne Sebep Olur?

Orta kulak sıvısının tek bir nedeni yoktur. 

  • Geçmiş bir kulak enfeksiyonu
  • Soğuk algınlığı veya grip
  • Östaki borusunun tıkanması (orta kulağı burnun arkasına bağlayan dar bir kanal)

Orta Kulak Sıvısının Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak sıvısı olan birçok sağlıklı çocukta çok az sorun vardır veya hiç sorun yoktur. Genellikle kendi başlarına iyileşirler. Genellikle orta kulak sıvısı düzenli bir muayenede bulunur. Varsa kulak rahatsızlığı genellikle hafiftir. Çocuğunuz sinirlenebilir, kulaklarını ovalayabilir veya uyumakta zorlanabilir. Diğer belirtiler arasında işitme kaybı, sinirlilik, uyku problemleri, sakarlık, konuşma veya dil sorunları ve zayıf okul performansı yer alır. Çocuğunuzun TV'ye daha yakın oturduğunu veya sesi normalden daha yüksek bir şekilde açtığını fark edebilirsiniz. Bazen çocuğunuz size, özellikle oyun alanında veya gürültülü bir ortamda dikkat etmiyor gibi görünebilir.

Çocuğunuzun işitmesinden endişe ediyorsanız, çocuğunuzun doktoruyla konuşun. Çocuğunuzun kulak problemlerinin kaydını tutun.Bu, çocuğunuzun doktorunun orta kulak sıvısının nedenini bulmasına yardımcı olabilir.

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ