Deri Kanserleri

Deri Kanserleri

Deri döküntüleri yaygın bir durumdur. Genellikle ısıya, ilaca tepki, zehirli sarmaşık gibi bir bitki veya temas ettiğiniz yeni bir deterjan gibi zararsız görünen bir şeyden kaynaklanırlar.

Döküntüler vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Cildinizin çatlaklarına ve yarıklarına bile saklanabilirler. Bazen kaşınır, kabuklanır veya kanar.

Daha az sıklıkla, cildinizdeki çarpma veya kızarıklık cilt kanserinin bir işareti olabilir. Kanser çok ciddi olabileceği için - hayati tehlike bile olsa - tahrişten kaynaklanan döküntü ile cilt kanserinin neden olduğu döküntü arasındaki farkı bilmek önemlidir. 

Aktinik keratozlar, yüzünüz, kafa derisi, omuzlar, boyun ve kollarınızın ve ellerinizin sırtları dahil olmak üzere güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde ortaya çıkan kabuklu veya pullu koyu veya ten rengi yumrulardır. Bunlardan birkaçına sahipseniz, döküntüye benzeyebilirler.

Aktinik keilit, alt dudağınızdaki pullu şişlikler ve yaralara benzer. Dudaklarınız ayrıca şişmiş ve kırmızı olabilir. Uzun süreli güneşe maruz kalmasından kaynaklanır, bu nedenle tropik gibi güneşli iklimlerde yaşayan açık tenli insanları sıklıkla etkiler. 

Kutanöz boynuzlar, adından da anlaşılacağı gibi, kutanöz boynuzlar deride bir hayvanın boynuzlarına benzeyen sert büyümelerdir. Cildi, saçı ve tırnakları oluşturan protein olan keratin'den yapılırlar. Boynuzlar endişelidir çünkü prekanseröz veya kanserli cilt yaralarından yaklaşık yarısı büyürler. Daha büyük, ağrılı boynuzların kanserli olma olasılığı daha yüksektir. Genellikle sadece bir kutanöz boynuza sahip olursunuz, ancak bazen kümelerde büyüyebilirler.

Benler, cildin düz veya kabarık bölgeleridir. Genellikle kahverengi veya siyahtır, ancak aynı zamanda bronz, pembe, kırmızı veya ten rengi olabilirler. Benler bireysel büyümelerdir, genellikle iyi huyludur, ancak en ciddi cilt kanseri türü olan melanom belirtileri olabilirler.

Bazal hücreli karsinom, ciltte kırmızı, pembe veya parlak büyüme olarak görülen bir cilt kanseri türüdür. Diğer cilt kanserleri gibi, güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanır. Bazal hücreli karsinom nadiren yayılırken, tedavi etmezseniz cildinizde kalıcı izler bırakabilir. 

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ