Dil ve Çene Tümörleri

Çene tümörleri ve kistleri, çene kemiğinde veya ağız ve yüzdeki yumuşak dokularda gelişen nispeten nadir büyüme veya lezyonlardır. Bazen odontojenik tümörler ve kistler olarak adlandırılan çene tümörleri ve kistleri, büyüklük ve şiddet bakımından büyük ölçüde değişebilir. Bu büyümeler genellikle kansersizdir (iyi huylu), ancak agresif olabilirler ve çevresindeki kemik ve dokuyu istila edebilirler ve dişleri yer değiştirebilirler.

Çene tümörleri ve kistleri için tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz lezyon tipine, lezyonun büyüme aşamasına ve semptomlarınıza bağlı olarak değişir. Tedavi ekibiniz de bir tedavi önerisi yaparken tedavi hedeflerinizi ve kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurur.

Çene tümörlerinin ve kistlerinin tedavisi genellikle cerrahi bakımı içerir. Bazı durumlarda, tedavi tıbbi tedavi veya cerrahi ve tıbbi tedavinin bir kombinasyonu olabilir.

Ameliyat sırasında doktorunuz, yakındaki dişleri, dokuyu ve çene kemiğini çıkarmayı içeren çene tümörünüzü veya kisti çıkarır ve muayene için laboratuvara gönderir. Bir patolog çıkarılan dokuyu inceler ve işlem sırasında bir tanı koyar, böylece cerrah hemen bu bilgilere göre hareket edebilir.

Dil kanseri, genellikle dilin yüzeyindeki yassı hücrelerde gelişen bir tür ağız kanseri veya oral kanserdir. Tümörlere veya lezyonlara neden olabilir. Dil kanserinin en belirgin belirtileri, dilde iyileşmeyen ve ağrılı bir dildir.

Kanser dilin iki farklı bölgesinde gelişebilir. Dil kanseri dilin önünde gelişirken, dilin arkasındaki kanser orofaringeal kanser olarak bilinir.

Yaygın dil kanseri belirtileri

Dil kanseri belirtileri, diğer oral kanser türlerinin semptomlarına çok benzer. Bu işaretler genellikle gitmeyecek bir soğuk algınlığı veya ağızda kalıcı bir ağrı ile karıştırılır. Diğer dil kanseri belirtileri şunları içerebilir:

  • Kalıcı dil ve / veya çene ağrısı
  • Ağzın içinde bir yumru veya kalınlaşma
  • Ağız diş etleri, dil, bademcik veya astarda beyaz veya kırmızı bir yama
  • Boğaz ağrısı veya boğazda bir şeyin yakalandığına dair sürekli bir his
  • Yutma veya çiğneme güçlüğü
  • Çeneyi veya dili hareket ettirmede zorluk
EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ