Geniz Bölgesi Tümörleri

Adenoid Kistik Karsinom Nedir?

Adenoid kistik karsinom, salgı bezlerinde, çoğunlukla baş ve boyundaki majör ve minör tükürük bezlerinde ortaya çıkan nadir bir malign neoplazm şeklidir. Diğer menşeli bölgeler arasında trakea, lakrimal bez, meme, cilt ve vulva bulunur. Bu neoplazm, kendine özgü histolojik görünümü ile tanımlanır.

Ayırıcı tanı büyük ölçüde bu yerlerde ortaya çıkan diğer iyi huylu ve kötü huylu neoplazmlardır. Tükürük bezlerinde bunlar iyi huylu karışık tümör, mukoepidermoid karsinom ve polimorf düşük dereceli adenokarsinomu içerir.

Belirti ve Semptomlar

Bunlar büyük ölçüde tümörün menşe alanına bağlıdır. Tükürük bezlerinin erken lezyonları genellikle yavaş büyüyen ağız veya yüzün ağrısız kitleleri olarak görülür. Gelişmiş tümörler ağrı ve / veya sinir felci ile ortaya çıkabilir, çünkü bu neoplazm periferik sinirleri istila etme eğilimindedir. Lakrimal bezin tümörleri proptoz ve görme değişiklikleri olarak ortaya çıkabilir. Trakeobronşiyal ağaçta ortaya çıkan adenoid kistik karsinom solunum semptomları ile ortaya çıkabilirken, gırtlakta ortaya çıkan tümörler konuşmada değişikliklere yol açabilir.

Yavaş büyümesi nedeniyle adenoid kistik karsinom nispeten sert ama acımasız bir seyir izlemektedir. 

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ