Konka Ameliyatı Nedir?

Konka cerrahisi veya alt konka indirgeme, alt nazal konkaların incelendiği ve azaltılmış burun hava akışını sağlamak için boyut olarak küçültüldüğü bir prosedürdür. Ameliyat tipik olarak burnun her iki tarafındaki burun deliklerinden yapılır. Bu prosedür tipik olarak genel anestezi altında ameliyathanede yapılır. Bazen bu prosedür burun solunumunu iyileştirmek için diğer prosedürlerle birlikte gerçekleştirilir (yani sinüs cerrahisi, burun endoskopisi, burun koter veya septoplasti).

Çocuğumun neden konka cerrahisine ihtiyacı var?

Tipik olarak, çocuklar burundan nefes almakta zorlandıklarında konka cerrahisinden yararlanırlar. Ayrıca türbülanslı hava akışı nedeniyle horlamaya, uyku güçlüğüne ve burun kanamasına neden olabilir. Bu, burnu kaplayan mukoza zarının kurumasına neden olabilir. Koku alma duyusu da etkilenebilir.

Konka ameliyatından sonra

Eğer konka cerrahisi ile birlikte bir septoplasti veya sinüs cerrahisi geçirmişseniz burnunuzun içinde paketleme veya plastik bir atel olabilir. Burnunuzun dışında bandaj (pansuman) da olabilir.

Burnunuzdan biraz mukus ve kan tahliyesi olması normaldir. Boğaz kuruluğu ve tahrişi yaşanabilir. Ağrı ilacı gerektiği gibi reçete edilecektir. Kanamayı artırıcı ilaçlar önerilmeyecektir.

Konkanın radyofrekans ile küçültülmesi (Konka indirgeme)

Türbinatlar burun içindeki burun deliklerinden akciğerlere geçen havayı temizleyen ve nemlendiren küçük yapılardır. Vasküler doku ve dışarıda bir mukoza ile çevrili kemikli bir yapı ile yapılırlar ve burun tıkanıklığına neden olan ve aşırı miktarda mukoza üreten alerjiler, tahriş veya enfeksiyon ile şişebilir ve iltihaplanabilirler.

Radyofrekans konka indirgemesi, kanüle benzer bir aletin konka içine sokulduğu ve enerjinin kontrollü bir hasara neden olmak için dokuya iletildiği bir prosedürdür, bu nedenle iyileşme süreci gerçekleştiğinde, konkalar azaltılarak hava akışının iyileştirilmesi sağlanır. Lokal anestezi altında yapılan bir ofis prosedürüdür ve yaklaşık 10 dakika sürer. Genellikle iyileşme sürecinde ağrı, fiziksel boyutta değişiklik ve koku algısında kayıp gibi uzun vadeli yan etkiler yoktur. Hasta yaklaşık 3 hafta boyunca burnunda kabuklanma olacağını bilmelidir. Nazal tuzlu su irrigasyonlarının sık kullanılmasını ve bu süre zarfında antibiyotik merhem kullanılmasını öneriyoruz. Konkaların fazla mesaiyi tekrar büyütme şansı azdır.

Konka indirgemesi sonrası hava akışı

Konka indirgemesinden sonra 1. gün dinlenmeli ve 2. gün yorucu egzersiz yapmamanızı öneririz. Nadiren de olsa, riskler kanama ve enfeksiyonu içerir ve dikkate alınmalıdır.

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ