Obezite Takip ve Tedavisi

Obezite Takip ve Tedavisi

Obeziteyi teşhis etmek için doktorunuz genellikle fiziksel bir muayene yapacak ve bazı testler önerecektir.

Bu testler genellikle şunları içerir:

  • Doktorunuz kilo geçmişinizi, kilo verme çabalarınızı, fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlıklarınızı, yeme alışkanlıklarınızı ve iştah kontrolünüzü, sahip olduğunuz diğer durumları, ilaçları, stres seviyelerini ve sağlığınızla ilgili diğer sorunları gözden geçirebilir. Doktorunuz ayrıca belirli koşullara yatkın olup olmadığınızı görmek için ailenizin sağlık geçmişini de inceleyebilir.
  • Kalp hızı, kan basıncı ve sıcaklık gibi hayati belirtilerin kontrol edilmesi.
  • Doktorunuz vücut kitle indeksinizi (BMI) kontrol edecektir. 30 veya daha yüksek bir BMI obezite olarak kabul edilir. 30'dan yüksek rakamlar sağlık riskinizi daha da artırır. Sizin BMI bunun genel sağlık risklerini ve ne tedaviler uygun olabilir belirlemesine yardımcı olabilir yılda bir kez en az kontrol edilmelidir.
  • Belinizde depolanan, bazen visseral yağ veya karın yağı olarak adlandırılan yağ, kalp hastalığı ve diyabet riskinizi daha da artırabilir. Bel ölçüsü (çevresi) 35 inçten (89 santimetre veya cm) fazla olan kadınlar ve bel ölçüsü 102 inçten (102 cm) fazla olan erkekler, daha küçük bel ölçümlerine sahip insanlardan daha fazla sağlık riskine sahip olabilir. Gibi BMI ölçümü, sizin bel çevresi yılda bir kez en az kontrol edilmelidir.
  • Bilinen sağlık sorunlarınız varsa, doktorunuz bunları değerlendirecektir. Doktorunuz ayrıca yüksek tansiyon ve diyabet gibi diğer olası sağlık sorunlarını da kontrol edecektir. Doktorunuz ayrıca bir elektrokardiyogram gibi bazı kalp testleri de önerebilir.
  • Hangi testlere sahip olduğunuz sağlığınıza, risk faktörlerine ve sahip olabileceğiniz mevcut semptomlara bağlıdır. Kan testleri bir kolesterol testi, karaciğer fonksiyon testleri, açlık glikozu, tiroid testi ve diğerlerini içerebilir.

Tüm bu bilgileri toplamak, sizin ve doktorunuzun ne kadar kilo vermeniz gerektiğini ve  halihazırda hangi sağlık koşullarınız veya riskleriniz olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Bu da tedavi kararlarını yönlendirecektir.

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ