Röntgen, Ultrasonografi ve Doppler

Röntgen, Ultrasonografi ve Doppler

Doppler Ultrason

Hareketli kan hücrelerini veya diğer hareketli yapıları tespit etmek ve hareket yönlerini ve hızlarını ölçmek için kullanılan bir teşhis ultrason uygulamasıdır. Doppler etkisi, hareketli yapılardan yansıyan ekoların frekansındaki değişiklikleri ölçerek hareketi değerlendirmek için kullanılır.

Birçok durumda, Doppler ultrasonu, kan damarlarını ve kan akışını değerlendirme yöntemi olarak anjiyografi gibi x-ışını yöntemlerinin yerini almıştır. Doppler ultrason, diğer yöntemlerle elde edilemeyen kan akışının gerçek zamanlı olarak görüntülenmesine izin verir. Doppler ultrason, vücudun, kalbin ve fetal izleme için obstetriklerin ana arterlerinin ve damarlarının değerlendirilmesine yardımcı olarak, ultrasonun tüm alanlarında bir nimet olduğunu kanıtlamıştır.

Röntgen

X-ışınları elektromanyetik dalgalar adı verilen bir radyasyon türüdür. X-ışını görüntüleme vücudunuzun içinin resimlerini oluşturur. Görüntüler vücudunuzun bölümlerini farklı siyah ve beyaz tonlarında gösterir. Bunun nedeni, farklı dokuların farklı miktarlarda radyasyon emmesidir. Kemiklerde kalsiyum en çok x-ışınlarını emer, bu nedenle kemikler beyaz görünür. Yağ ve diğer yumuşak dokular daha az emilir ve gri görünür. Hava en az emer, böylece akciğerler siyah görünür.

X-ışınlarının en tanıdık kullanımı kırıkları (kırık kemikler) kontrol etmektir ancak x-ışınları başka şekillerde de kullanılır. Örneğin, göğüs röntgenleri pnömoniyi tespit edebilir. Mamogramlar meme kanserini aramak için röntgen kullanır.

Ultrasonografi

Ultrasonografi, iç organların ve diğer dokuların görüntülerini üretmek için yüksek frekanslı ses (ultrason) dalgaları kullanır. Dönüştürücü adı verilen bir cihaz, elektrik akımını vücudun dokularına gönderilen ses dalgalarına dönüştürür. Ses dalgaları vücuttaki yapılardan seker ve dalgaları elektrik sinyallerine dönüştüren dönüştürücüye geri yansıtılır. Bilgisayar, elektrik sinyallerinin düzenini bir monitörde görüntülenen ve dijital bilgisayar görüntüsü olarak kaydedilen bir görüntüye dönüştürür. Hiçbir röntgen kullanılmaz, bu nedenle ultrasonografi sırasında radyasyona maruz kalmaz.

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ