Bademcik Ameliyatı Sonrası Sigara Kullanımı

Bademcik Ameliyatı Sonrası Sigara Kullanımı

Bademcik ameliyatı, bademciklerin hastanın hayatını olumsuz anlamda etkilemeye başladığında uygulanan bir operasyondur. Bademcik ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu operasyonu geçirecek kişiler tarafından merak edilmektedir. Merak edilen konulardan birisi de bademcik ameliyatı sonrası sigara kullanımıdır. Bademcik ameliyatından sonra ne zaman sigara içilir? Yazımızın devamında bu konuya ilişkin bilgileri okuyabilirsiniz.

Bademcik ameliyatından sonra ne zaman sigara içilir?

Sigaranın zararları birçok insan tarafından bilinmektedir. Sigara özellikle ilk temas ettiği yerlere zarar vermektedir. Örneğin, gırtlak kanseri olan kişilerin %98’inin sigara kullandığı ispatlanmıştır. Bademcikler boğazın iki yanında yer aldığı için sigara dumanı ile yoğun temas halindedir. Bu nedenle bademcik ameliyatından sonra sigara kullanımı operasyonun yapıldığı bölgeye zarar verir. Zaten hassas olan dokular sigara dumanı ile zarar görebilir.

Eğer sigarayı bırakmak istemiyorsanız ve operasyon sonrasında da içmeye devam etmek istiyorsanız, bademcik ameliyatından kaç gün sonra sigara içebileceğiniz sorusunu doktorlarınıza sormanızda fayda var. Operasyonun durumuna göre bu konuda en doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

Bademcik ameliyatı sonrasında yaşanan süreç nasıldır?

Genel anestezi sonrasında kişi kendini yorgun hissedebilir. Operasyon sonrasında boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü çekebilir, kısa süreliğine tat alma dokularında azalma olur ve çene eklemlerinde ağrı hissedilebilir. Bademcik ameliyatı sonrasında kişi, yemek yerken boğazını acıtmayacak, keskin olmayan besinler tüketmeye özen göstermeli ve sıvı ağırlıklı beslenmelidir. 

İzmir Ekol Hastanesi’nde uygulanan Thermal Welding Sisteminde ise, hasta diğer operasyonlara oranda daha hızlı bir iyileşme süreci geçirebilir. Thermal Welding Sistemi’nde uygulanan ısı enerjisi sayesinde operasyon esnasında ve operasyon sonrasında kanama kontrolü sağlanır. Böylece bademcik ameliyatı sonrasında yaşanan ağrı minimuma indirilir. 

 
EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ