Estetik Burun Ameliyatı Sonrası

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler. Burun estetiği ameliyatı olanlar çoğunlukla yaşadıkları değişimden memnun oldukları için burnundan memnun olmayan kişilerde bu operasyonu düşünebiliyor. Geliştirilen teknolojiler ile birlikte eskiden çok daha zahmetsiz bir operasyona dönüşen burun ameliyatlarının iyileşme süresi de kısalmış durumda. 

Burun ameliyatı sonrası süreç, estetik olmak isteyen isteyenler için sıklıkla araştırılıyor. Bu nedenle bizde yazımızda iyileşme sürecinde yaşanabilecekleri anlattık ve tarafımıza ulaşan sıklıkla sorulan soruları cevaplandırmaya çalıştık.  

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında…

Öncelikle son yıllarda gerçekleşen burun estetiği ameliyatlarındaki iyileşme sürecinin oldukça kısaldığını belirterek başlayalım. Alanında uzman doktorlar tarafından tam teşekküllü bir hastanede yapılan operasyonlarda, hastanın da sürece dikkat etmesiyle beraber oldukça kolay atlatılan bir dönem yaşanıyor.  

Burun Estetiği Sonrasında Yatış Pozisyonu

Operasyon olunduktan sonra 4 gün boyunca çift yastıkla uyumanız önerilir. Burada önemli olan başın yüksek bir pozisyonda bulunmasıdır. Aynı şekilde sadece uyuyorken değik dinlenme pozisyonunda da çift yastıklı bir şekilde yatılan pozisyonlar önerilmektedir. 

Burun Estetiği Sonrası Ağrı 

Ağrı çok sık rastlanılan bir şikayet değildir ancak ağrı olma durumunda doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesici ilacı kullanabilirsiniz. Eğer ağrınız çok fazla olursa 3 saatte bir ilacınızı alabilirsiniz. Ağrı olmayan durumlarda ise ilaç kullanmanız önerilmez. 

Burun Estetiği Sonrasında Banyo

Burun estetiği olduktan sonra ikinci gün ılık bi duş alabilirsiniz. Ekol Hastanesi’nde gerçekleştirilen burun estetiği operasyonlarında özel bir alçı kullanıldığı için ıslanmasında sorun olmayacaktır. 

Burun Estetiği Sonrasında Ödem

Ödem ve şişlik oldukça normaldir. Ameliyattan hemen sonra şişlik ve morluklara rastlamayabilirsiniz ancak ilerleyen günlerde özellikle ikinci ve üçüncü gün itibariyle şişlik ve morluk görülebilir. Zaman içerisinde geçeceği için endişelenmenize gerek yoktur.

Morluk ve şişliklerin azalması için göz çevrenize 15 dakikalık aralıklarla buz tatbiki uygulayabilirsiniz. İlk iki gün mutlaka uygulamanızı öneririz. İlerleyen günlerde zaman aralıklarını artırarak bu uygulamaya devam edebilirsiniz. 

Burun Estetiği Sonrası Kanama 


Burun estetiği sonrasında hafif bir kanamanız olabilir. Bu kanlı sızma şeklindedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda zorlamadan ve o bölgeyi zedelemeden hafif dokunuşlarla silebilirsiniz. Eğer aksi bir durum oluştuysa ve kanamanız kesinlikle durmuyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. 

İlk dört gün burun deliklerinin çevresinde kabuklanma oluşabilir. Gün içinde 3-4 kere kulak temizlik çubuğunu oksijenli suya batırarak burun içi temizlenebilir. 

Burun Estetiği Sonrası Beslenme 

Ameliyat sonrasında 4 gün boyunca katı yiyeceklerden, kuru yiyeceklerden uzak durmanızı öneririz. Yiyeceğiniz yemeğin dikkat olmamasına önem gösteriniz. Sulu ve yumuşak gıdalar aynı zamanda fazla çiğneme hareketi gerektirmeyen gıdalar daha iyi olacaktır. Iyileşme sürecinize göre zaman geçtikçe beslenme düzeninizi normale döndürebilirsiniz. 

Burun Estetiği Sonrasında Sigara

Sigara iyileşme sürecini olumsuz etkiler çünkü yaraların kapanmasını geciktirir. O nedenle operasyondan iki hafta önce ve operasyondan 4 sonra sigara içilmemesi önerilir. Operasyon sonrasında bir hafta boyunca kesinlikle sigara içilmemelidir.

Burun Estetiği Sonrası Tampon Çıkarılması

Burun estetiği sonrasında her zaman tampon kullanılmaz ancak eğer tampon kullanıldıysa nezle ile benzer şikayetler yaşayabilirsiniz. Bu şikayetlerin tamponların çıkarılması ile beraber geçeceğini belirtmek isteriz. Tampon çıkarma işlemi ağrısız bir işlemdir, rahatlıkla çıkarılabilir. 

Burun estetiği operasyonu sonrasında ün hafta boyunca fiziksel güç gerektiren aktivitelerden uzak durmanızı öneririz. Yüzme, fitness, koşu vb. aktiviteler operasyonun uygulandığı bölgelere zarar verebilir. Hapşırmak gibi aktiviteler basınç yarattığı için sizi hapşırtacak aktivitelerden uzak durmanız faydalı olacaktır. Aynı şekilde aşırı refleks gerektiren mimiklerden de sakınmanız gerekmektedir. 

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ