İnsülin Direnci Kilonuzun Sebebi Olabilir

İnsülin Direnci Kilonuzun Sebebi Olabilir

1 birim ünsilin 30 miligram kan şekeri düşürürken, 10 miligram düşürür hale gelir. Vücut bu durumla baş etmek için daha fazla insülin üretmeye başlar. Örneğin vücut, kan şekerini 80-100 arasında tutmak için 7-8 ünite insilün salgılarken, insülin direnci olanlarda bu oran 20- 30’a hatta 50’ye kadar çıkar. Bu tabloya insülin direnci deriz.

Ne Kadar Kilo Fazlası İnsülin Direnci Yaratır?

Bel çevresinin kadında 80, erkekte 94 santimin üzerine Çıkması, insülin direnci açısından çok önemli bir aşamadır.

Yalnızca Kilolu Kişilerde mi Görülür?

Genellikle kilolu kişilerde görülür. İnsülin direnci bir hastalık değildir. Belirti vermez.

İnsülin Direncini Düşürmek için Ne Yapmak Gerekir?

Şişmanlığın tedavi edilmesi gerekir. Kilo verirseniz insülin direnci sorununuz kalıcı çözülebilir. İnsülin direncini engellemek veya var olan direnci kırmak için öncelikle diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

Birey glisemik indeksi yüksek gıdalardan (şeker, beyaz undan yiyecekler, aşırı meyveden, abur cuburdan, gazlı içeceklerden) uzak durmalı, bol su içmelidir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için de haftada en az 6 gün egzersiz yapmak ve düşük kalorili bir diyet uygulamak şart. Gelişmiş insülin direncinin tedavisinde uygun ilaç kullanımı, diğer tedavilere destek sağlamaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki insülin direnci bir kere tedavi edilen bir şey değildir, bireyde insülin direnci gelişti ise ömür boyu bunu engellemek için bahsedilen tedavi yöntemlerine sadık kalınmalıdır.

İnsülin Direnci Neden Önemli Bir Sorundur?

İnsülin direnci, şeker hastalığının temel mekanizmasıdır. Yani insülin direnci olan kişide, şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı gelişme riski artar.Ayrıca adet düzensizliği,ağrılı adet görme, tüylenme artışı gibi bulgular seyreden polikistik over sendromunun da temelinde insülin direnci vardır.

İnsülin Direnci Nasıl Tespit Edilir?

Açlık kan şekeri ve insülini arasındaki orana bakarak kolaycainsülin direncinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. HOMA Indeksi 2,5’den büyük ise insülin direnci var deriz.[HOMA Indeksi=Açlık Kan Şekeri x Açlık İnsülini \ 405]

İnsülin direnci bazı kişilerde reaktif hipoglisemi ile birlikte olabilir. Ama her reaktif hipoglisemi insülin direnci ya da diyabet riski demek değildir.

 

Kimler Risk Altındadır?

Ailesinde diyabet hastası veya insülin direnci gelişmiş akrabası olan (özellikle 1. nesil akraba), sigara içen, düzensiz ve sağlıksız beslenen, fiziksel aktivite yapmayan ve ruhsal olarak negatif olan (stresli, öfkeli, mutsuz)kişilerde insülin direnci gelişme riski fazladır.

Yemek Sonrası Yorgunluk İnsülin Direncine İşaret mi?

Hayır. Bu belirtiler reaktif hipoglisemi (yemekten 2 saat sonra kan şekerinin düşmesi) belirtileridir. İnsülin direnci bazı kişilerde reaktif hipoglisemi ile birlikte olabilir. Ama her reaktif hipoglisemi insülin direnci ya da diyabet riski demek değildir.

EKOL TIP MERKEZİ

Bahçelerarası Mahallesi, Mithatpaşa Caddesi, No: 24/A, AGORA AVM Yanı, Balçova / İzmir

BİZİ ARAYIN

+90 (232) 259 44 44

BİZE YAZIN

[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize 7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

ANLAŞMALI KURUMLAR

Acıbadem
Allianz
Anadolu
Axa
CGM
Halkbank
İş Bankası
Katılım Emeklilik
PTT
Sompo Japan Sigorta
Türkiye Sigorta
Vakıfbank
Yapı Kredi
Yapı Kredi

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ